Wieża Eiffla w Paryżu

Wieża Eiffla jest najbardziej znaną budowlą we Francji oraz jedną z najbardziej znanych na świecie. Znajduje się w Paryżu na Polu Marsowym. Jest inaczej nazywana „Damą Paryża”. Codziennie odwiedzają ją tysiące turystów. Jest to obowiązkowy punkt do odwiedzenia podczas wizyty w Paryżu. Warto odwiedzić ją również o 1 w nocy- rozbłyska wtedy ona tysiącem światełek.

Wieża Eiffla – opis

Wieża Eiffla jest zbudowana z żelaza. Jej całkowita wysokość to 324 m, co odpowiada 81 piętrom zwykłego budynku. Ciekawe jest, że jej wysokość jest zmienna – zmienia się o 18 cm w zależności od temperatury. Cała jej konstrukcja składa się z ponad 18 000 elementów. Wieża opiera się na 4 podstawach, których boki liczą po 25 m. Na wieży Eiffla znajdują się 3 tarasy widokowe – na 57, 116 oraz 273 m. Na ostatni z nich dostać możemy się jedynie windą, a na pozostałe dwa także schodami. Aby dostać się na sam szczyt wieży Eiffla, musimy pokonać 1665 schodów.

Historia wieży Eiffla

Wieża Eiffla powstawała w latach 1887-1889. Zbudowano ją na Paryską Wystawę Światową, gdzie miała zaprezentować Francję jako wysoko rozwinięty technicznie kraj. Na pomysł powstania wieży Eiffla wpadł w 1884 r. Maurice Koechlin. Pracował on w biurze Gustawa Eiffla. Razem z innym pracownikiem – Nougierem, zgłosili patent. Był to pierwszy projekt na wieżę, która miała liczyć ponad 300 m. Pod koniec 1884 r. Eiffel odkupił od nich prawa i został jedynym właścicielem patentu. Budowę rozpoczęto w 1887 r. pod kierownictwem Koechlina, a ukończono już 31 marca 1889 r. Wywieszono wówczas na niej flagę francuską.

Powstanie wieży Eiffla miało upamiętnić setną rocznicę Rewolucji Francuskiej oraz zwiastować nadejście nowej epoki. Cała budowa wieży kosztowała 7,8 mln franków (aktualnie około 65 mln złotych), co w 75% zwróciło się w ciągu 5 miesięcy od jej turystycznego otwarcia. Początkowy plan zakładał, że wieża Eiffla zostanie rozebrana po 20 latach. Jednak przed tym uchronił ją Gustaw Eiffel, który założył na niej laboratorium meteorologiczne. Przed rozbiórką ocalił ją również telegraf bezprzewodowy, który znajdował się na jej szczycie oraz późniejsze próby transmisji telewizyjnej.

Wieża Eiffla – konstrukcja

Wieża Eiffla jest ażurową konstrukcją kratową. Jest wykonana głównie z kutego żelaza. Jej konstrukcja składa się z 18 038 metalowych części oraz 2,5 mln nitów. Do jej powstanie zużyto 9 tysięcy ton żelaza. Wieża Eiffla waży razem z betonowymi filarami około 10 000 ton, a jej nacisk na podłoże to około 4,5 tony na metr kwadratowy.

Kontrowersje wokół wieży Eiffla

W trakcie budowy wieży Eiffla odbywały się liczne protesty. Intelektualiści, artyści oraz robotnicy nie chcieli jej budowy. Podpisano wiele petycji przeciwko jej powstaniu. Twierdzili, że tak duża budowla musi runąć, a wtedy zginie wiele ludzi. Uczestnicy protestów twierdzili również, że ogromna wieża jest zagrożeniem dla francuskiej kultury i sztuki. Ich zdaniem miała to być barbarzyńska konstrukcja, która przyćmi inne symbole Paryża np. Katedrę Notre-Dame.