Polski sukces – Składane Centrum Kryzysowe

Trójka polskich architektów wygrała międzynarodowy konkurs architektoniczny Kaira Looro. Jest to cyklicznie organizowany konkurs, którego hasło brzmi w wolnym tłumaczeniu „architektura dla pokoju”. Celem tego konkursu, którego nazwa pochodzi z regionu Tanaf w Senegalu i oznacza wyrażenie szacunku, jest projektowanie obiektów dla krajów słabo rozwijających się. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie przedstawić projekt Centrum Operacji Kryzysowych dla krajów subsaharyjskiej Afryki. Projekt Aleksandry Wróbel, Agnieszki Witaszek oraz Kamila Owczarka pokonał ponad 450 innych prac i stał się kolejnym polskim sukcesem w tym konkursie, po wygraniu go przez Natalię Serafin, Paulinę Górecką i Anitę Wiśniewską w roku 2017.

Składane Centrum Kryzysowe

Tegoroczny konkurs rozstrzygnął się 16 maja, a zwycięska praca przedstawia projekt Składanego Centrum Kryzysowego, którego głównym zadaniem jest zapewnienie natychmiastowej pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych w regionach subsaharyjskiej Afryki. Najważniejszym elementem budowli, a zarazem jej największą zaletą jest zastosowanie tylko jednej prefabrykowanej części, prostokątnej płyty z odpowiednio umiejscowionymi wcięciami. Montaż budynku polega na wsuwaniu jednej płyty w drugą, co tworzy przestrzenną konstrukcję i sprawia, że całość może być bardzo łatwo montowana i demontowana, w zależności od miejsca, w którym będzie najbardziej potrzebna. Dodatkowym atutem wykorzystania bliźniaczych elementów jest bardzo ułatwiony transport, cała konstrukcja bez problemu zmieści się na jednej ciężarówce. Puste miejsca powstałe w konstrukcji mają zdaniem architektów gwarantować przejrzystość podejmowanych tam działań, a także działają jako wydajna wentylacja, która w tym regionie świata jest niezbędna. Twórcy podkreślają jednak również praktyczną rolę szczelin, przechowywanie tam paczek, swoistego symbolu humanitarnej pomocy w tym regionie świata.

Strefy Centrum Kryzysowego

Składane Centrum Kryzysowe składa się z trzech stref. Strefa Oczekiwania połączona ze Strefą Pomocy, jest obszarem dostępnym dla każdego potrzebującego. Kolejną, bardziej prywatną i przeznaczoną dla pracowników jest Strefa Zarządzania. Na samym końcu budynku znajduje się Strefa Dostaw, gwarantująca natychmiastowe magazynowanie i wysyłkę materiałów, w której pomaga konstrukcja budynku ułatwiająca przechowywanie paczek.

Materiały z miejsca katastrofy

Zdaniem części komentatorów, dyskusyjnym zdaje się być fakt zastosowanych materiałów. Składane Centrum Kryzysowe nie może powstać na miejscu katastrofy. Materiały muszą zostać tam wysłane z fabryki posiadającej odpowiedni szablon. Zdaniem autorów wykorzystanie lokalnych, nieprzystosowanych do tego typu budowli materiałów mogło być zbyt niebezpieczne dla zdrowia ludzkiego. Pozostałości po katastrofie wykorzystane do budowy, mogłyby wprowadzić do struktury i do wnętrza odwiedzanego przez potrzebujących szkodliwe substancje. Ciekawostką jest fakt, że Jury Kaira Looro doceniło w tym roku jeszcze jedną polską pracę. Wyróżnieni zostali członkowie zespołu z Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej w składzie: Aleksandra Wykrota, Piotr Dziewierz, Filip Sierak i Mateusz Ryjak.