Koncepcja modułowego miasta

Problem z miejscem do zamieszkania w mieście jest z roku na rok coraz bardziej realny. Brak dobrego planu rozbudowy obecnych miast i ciągłe problemy z ilością mieszkań mogłyby się skończyć, jeśli powstałyby koncepcja modułowego miasta. Tworząc tego rodzaju metropolię już na wstępie odszedłby problem planowania jego rozbudowy – dokładając nowe moduły można by w niesamowitym porządku sprawować kontrolę nad miejscem do zamieszkania dla nowych osób, czy też całych rodzin.

Realizacja koncepcji

Innowacyjne metody zabudowy nowych obszarów mogą być nie tylko praktyczne, ale również fascynujące. Futurystyczne podejście do tworzenia nowych budynków i miast będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli podejdzie się do tego w sposób praktyczny, a nie tylko estetyczny. Wystarczyłoby stworzyć projekt uniwersalnego mieszkania, później budynku w charakterze modułu i sposobu łączenia ze sobą poszczególnych budynków. Pojedynczy moduł powinien składać się z określonej ilości mieszkań, które można by dokładać do siebie w określonym porządku. 

Modułowe dzielnice

Warto wyobrazić sobie dzielnice stworzone w sposób modułowy. Charakteryzowałby je porządek, systematyczne ułożenie podobnych do siebie budynków i realna szansa na pomieszczenie na danym terenie dokładnie rozplanowanej ilości osób. Modułowe budynki, oprócz uniwersalnego charakteru, mogłyby być tworzone z gotowych elementów, które znacznie ułatwiłyby ich szybkie, bezproblemowe stawianie. Tego rodzaju budynki mogłyby mieć również z góry ustalone zasady budowy, co przyspieszyłoby ich stawianie w realny, zgrabny sposób. Nic nie stałoby na przeszkodzie rozbudowy takiej metropolii.

Czy modułowe miasto byłoby droższe niż tradycyjne?

Sprowadzenie budowli do jednego lub kilku uniwersalnych projektów znacznie obniżyłoby koszty wznoszenia budynków w takim mieście. Jednolite materiały budowlane, lub też wspomniane wcześniej gotowe elementy budynków ograniczyłyby czas realizacji zamówień, które w dużej mierze mogłyby być zautomatyzowane. Znacznie łatwiej byłoby w takim mieście zachować porządek, który opierałby się o łatwą w kontrolowaniu powtarzalność. Moduły to ciekawa koncepcja na miasto przyszłości, które doskonale sprawdziłoby się w dobie ogólnego chaosu, jaki panuje w aktualnie istniejących miastach. Pozbycie się problemów z pozwoleniem na budowę, z ilością miejsc do zamieszkania i porządkiem to klucz do sukcesu takiej metropolii. Takim sukcesem byłoby poczucie bezpieczeństwa mieszkańców, którzy czuliby się w takim miejscu po prostu dobrze.