Filharmonia w Szczecinie

Przechadzając się ulicami Szczecina nie sposób nie zauważyć tego wyjątkowego budynku. Śnieżna biel, strzeliste dachy oraz charakterystyczne prążki. Tak przedstawia się budynek Filharmonia w Szczecinie im. Mieczysława Karłowicza.

Wyjątkowa filharmonia w Szczecinie

Obecną siedzibę filharmonii otworzono 5 września 2014 roku. Nowoczesna budowla powstała w miejscu zniszczonego podczas II wojny światowej, secesyjnego budynku Domu Koncertowego (Konzerthaus). Projekt ten został stworzony przez Estudio Barozzi Veiga (duet Fabrizio Barozzi i Alberto Veiga) we współpracy z Studio A4. Intrygująca bryła do złudzenia przypomina górę lodową, jednak podczas projektowania wzięto pod uwagę to, aby budynek wpisywał się neogotycką zabudowę otoczenia. W ten sposób Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie łączy w sobie innowacyjność, nowoczesność, lekkość i niepowtarzalność współczesnej architektury z dbałością o tradycję, czerpaniem z historii oraz szacunkiem do otoczenia.

Filharmonia szczecińska wewnątrz

Budynek zajmuje prawie 13 tysięcy metrów kwadratowych rozłożonych na czterech kondygnacjach. Sala symfoniczna znajduje się na pierwszym piętrze. Może pomieścić 953-osobową publiczność. Filharmonia w Szczecinie posiada specjalnie zaprojektowane fotele, a krzywizny ścian i sufitu tworzą wyjątkowo doskonałą akustykę. Sala ta zwana jest również Salą Słoneczną. Przydomek ten zawdzięcza ścianom, które pokryto imitacją złota oraz numerom na fotelach wyszytymi złotą nicią.

Sala Kameralna pomieści 192 widzów. Zwana również „akustyczną perełką”, ponieważ czas pogłosu jest zgodny z projektowanym do jednej setnej sekundy. Salę Kameralną określa się również Salą Księżycową. Wiąże się to z charakterystycznym wystrojem: czarnymi ścianami oraz srebrnymi numerami na fotelach, ale także możliwością całkowitego zaciemnienia.

W holu głównym znajdują się charakterystyczne schody przypominające sprężynę oraz specjalne panele akustyczne minimalizujące pogłos. Posadzka, która znajduje się w tej części budynku, zaprojektowano i wykonano na Majorce. W holu znajdziemy kawiarnię, szatnię, Salonik Wiolinowy, Centrum Informacji i Promocji, kasy i punkt informacyjny. Oprócz tego w budynku mieszczą się: foyer, garderoby oraz bar dla artystów, magazyn instrumentów, biura, pomieszczenie VIP, fonoteka oraz system monitoringu dla inspicjentów.

Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie z zewnątrz

Zależnie od okazji, budynek jest podświetlany. Jakie kolory posiada w swoim repertuarze Filharmonia w Szczecinie? Przede wszystkim bladą biel, która stosowana jest, gdy nie odbywają się żadne wydarzenia artystyczne. Intensywną biel natomiast używa się przy koncertach. Biel i czerwień wykorzystuje się w trakcie świąt państwowych. Ponadto, stosuje się kolory związane z miastem Szczecinem.

Nagrody architektoniczne Filharmonii w Szczecinie

Wyjątkowość budynku wyróżniono wieloma prestiżowymi nagrodami m.in. „Architectural Design of The Year” Eurobuild Awards  2014, nagrodą główną, nagrodą dla najlepszego budynku użyteczności publicznej oraz nagrodą prezydenta miasta Szczecina podczas Westivalu Architektury oraz nagrodą Młodych Talentów Architektury przyznawaną przez Krajową Radę Włoskich Architektów, Planistów i Architektów Krajobrazu. Projekt ten zdobył również główną nagrodę w najważniejszym europejskim konkursie architektonicznym im. Miesa van der Rohe.