Bajkowe zamki w Niemczech

Wiele krajów posiada wyróżniającą się i robiącą ogromne wrażenie architekturę, jednakże jedno z państw błyszczy w sposób szczególny na tym tle. Zamki w Niemczech zachwycają swoim bajkowym wyglądem i zaskakują mnogością. Wyglądają niczym wyciągnięte z baśni, choć czasy ich świetności dawno już przeminęły. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć najpiękniejsze zamki w Niemczech.

Zamek Neuschwanstein

To jeden z najsłynniejszych bajkowych, niemieckich zamków. Położony na samym grzbiecie skalnej ściany w Alpach, w południowej Bawarii. Pomimo, iż jego budowę rozpoczęto w XIX w., w jego wnętrzu w ciekawy sposób przeplata się kilka stylów architektonicznych. Budowla łączy w sobie m.in. elementy stylu barokowego, gotyckiego, bizantyjskiego, a także mauretańskiego. W środku panuje przepych, obecne są liczne zdobienia. Zamki w Niemczech często wykończane były w sposób bogaty, to jednak Zamek Neuschwanstein wyróżnia się tu radykalnie – salę tronową  prawie w całości pokryto złotem. W większości komnat ściany zdobią freski przedstawiające scenki ze średniowiecza. Zamek wyposażony jest w bardzo dużą ilość malutkich wieżyczek oraz balkonów. Całość składa się z wielu samodzielnych budowli. Niektórych pokoi nie wykończono do dnia dzisiejszego. 

Zamek Hohenzollern

Twierdzę tę wielokrotnie przebudowywano, jednakże jej obecne mury zostały wzniesione w XIX w. Znajduje się ona na szczycie jednej z gór w Badenii-Wirtembergii. Całość utrzymana jest w stylu neogotyckim. Cztery główne wieże ustawione są w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Poza nimi, zamek wyposażono dodatkowo w liczne, małe wieżyczki. Na ścianach komnat zawieszono portrety władców, a także obrazy przedstawiające całe rodziny królewskie. Ze wszystkich pokoi najbardziej wyróżnia się Błękitny Salon Królowej z tapicerowanymi meblami w kolorze niebieskim wykonanymi z aksamitu.

Zamek Cochem

Budowla ta położona jest nad rzeką Mozelą. Bryła powstała już w XI w., od tego czasu jednak, tak jak inne zamki w Niemczech, Zamek Cochem uległ wielokrotnym przebudowom. Niewiele zostało z pierwotnych, utrzymanych w stylu gotyckim zabudowań. Całość przepięknie wkomponowuje się w krajobraz – u podnóża twierdzy znajduje się bowiem Stare Miasto ze średniowiecznymi placami, barokowym ratuszem, a także wiekowymi lecz odnowionymi kamienicami. We wnętrzu natomiast panuje spory przepych. Meble opatrzone są bogatymi zdobieniami, znajduje się tu także wiele cennych pamiątek. W jednej z komnat znajduje się sekretne przejście. Do dnia dzisiejszego nie ustalono dokąd ono prowadzi,

Zamek Wernigerode

Twierdza położona jest u podnóża gór Harz. Idealnie wpasowuje się w malowniczy region, pełen zabytkowych domów oraz romantycznego nastroju. Od XII w. dokonano w niej wielu zmian. Niektóre z nich można oglądać do dziś, dlatego też zamek łączy w sobie kilka stylów architektonicznych. Przykładem są m.in. gotyckie okna z charakterystycznym łukiem oraz renesansowa wieża. We wnętrzu można podziwiać pozostałości nawet z epoki średniowiecza.